Sunday, November 9, 2014

View and Tag Rocky's Run 2014 Photos

Check out the photos from the 2014 Rocky's Run 6K cross country run. The race was held on Saturday, November 8 at the University of Minnesota Les Bolstad Golf Course. The photos are posted on the TSL Events Facebook page.

Rocky's Run Photos

Saturday, November 8, 2014

Rocky's Run Results from 11/8/14


Rocky's Run 6K Results


Rocky's Run 6K
Univ. of Minnesota Les Bolstad Golf Course

November 8, 2014

Official Results, posted 11/8/14, 16:40

Division Results

Male

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     19:13   5:09.5   1911  Dan Greeno, Richfield, MN                26
    2     19:49   5:19.0   1920  Jeremy Kieser, St Paul, MN               24
    3     19:55   5:20.5   1881  Matthew Boumeester, St Paul, MN          27
    4     19:58   5:21.3   2001  Max Renner, Minneapolis, MN              26
    5     20:08   5:24.0   1937  Marty Mitchell, St Louis Park, MN        23
    6     20:13   5:25.4   1992  Jacob Smith, Minneapolis, MN             23
    7     20:17   5:26.4   1958  Brendan Ruter, St Paul, MN               23
    8     20:34   5:31.0   1946  Patrick Parish, Minneapolis, MN          29
    9     20:45   5:33.9   1953  Joe Renier, Minneapolis, MN              22
   10     20:46   5:34.2   1924  John Leaf, Minneapolis, MN               27
   11     21:17   5:42.5   1935  Ben Merchant, Minneapolis, MN            34
   12     21:27   5:45.2   1934  Declan McDonnell, Minneapolis, MN        25
   13     21:58   5:53.5   1878  Aaron Beaber, Minneapolis, MN            31
   14     22:03   5:54.9   1997  Nicholas Peterson, Otsego, MN            25
   15     22:14   5:57.8   1906  Ethan Genteman, Edina, MN                24
   16     22:21   5:59.7   1907  Jared Genteman, Minneapolis, MN          19
   17     22:29   6:01.8   1931  Michael Mack, St Paul, MN                34
   18     22:32   6:02.6   1910  Neal Graves, St Paul, MN                 31
   19     22:33   6:02.9   1963  Marco Santos, Northfield, MN             24
   20     22:43   6:05.6   1879  Patrick Billig, Roseville, MN            52
   21     22:58   6:09.6   1949  Ryan Pewowaruk, Minneapolis, MN          20
   22     23:30   6:18.2   1995  Brett Guy, St. Paul, MN                  31
   23     23:32   6:18.7   1996  Dave Loken, Minneapolis, MN              32
   24     23:33   6:19.0   2000  Kevin Gale, Brooklyn Park, MN            30
   25     23:38   6:20.3   1989  Robert Economy, Victoria, MN             50
   26     23:40   6:20.9   1990  Brian Lundberg, Edina, MN                48
   27     23:48   6:23.0   1890  Steve Christopher, Minneapolis, MN       35
   28     23:50   6:23.6   1985  Bennett Henderson, Minneapolis, MN       24
   29     23:59   6:26.0   1981  Cale Wimer, Hudson, WI                   13
   30     24:41   6:37.2   1886  Gerald Butler, Lakeville, MN             43
   31     24:48   6:39.1   2006  Jeremy Reichenberger, Minneapolis, MN    23
   32     24:49   6:39.4   1998  Kirt Goetzke, Plymouth, MN               53
   33     24:53   6:40.5   2014  Mathieu Froment, Minneapolis, MN         22
   34     24:56   6:41.3   1993  Paolo Gianni, Minnetonka, MN             55
   35     25:11   6:45.3   2019  Jain Anurag, Minneapolis, MN             27
   36     25:30   6:50.4   2021  William Severud, St. Paul, MN            34
   37     25:30   6:50.4   2020  Tom Neufeld, Minneapolis, MN             49
   38     25:32   6:50.9   1927  Nathan Lodermeier, Minneapolis, MN       31
   39     26:08   7:00.6   2016  Josh Kuhnke, St. Paul, MN                36
   40     26:13   7:01.9   2007  Eric Kvasnicka, Mahtomedi                16
   41     26:16   7:02.7   1928  Noah Lundeen, Hudon, WI                  13
   42     26:30   7:06.5   1957  Sam Rush, Minnetonka, MN                 35
   43     26:37   7:08.4   1999  Jeff Farmer, Golden Valley, MN           61
   44     26:40   7:09.2   1994  Bjornberg Michael, Minneapolis, MN       60
   45     26:50   7:11.8   2022  Tom Ruen, Columbia Heights, MN           46
   46     27:17   7:19.1   1898  Mike Dexheimer, River Falls, WI          38
   47     27:41   7:25.5   2017  Joe Briggs, St. Louis Park               31
   48     27:45   7:26.6   1986  Bryan Swenson, Big Lake, MN              60
   49     27:57   7:29.8   1915  Dave Henry, Edina, MN                    50
   50     28:50   7:44.0   1888  Jon Carlson, South St Paul, MN           50
   51     29:12   7:49.9   1904  John Falvey, Lake City, MN               48
   52     29:23   7:52.9   1901  Paul Duncan, St Paul, MN                 55
   53     29:55   8:01.5   1991  Jeff Holmbeck, MN                        57
   54     30:25   8:09.5   1982  Tim Zbikowski, Maple Grove, MN           62
   55     30:32   8:11.4   2005  Wayne Komarek, Circle Pines, MN          55
   56     30:37   8:12.7   2012  Arland Braaten-Leearland, Northfield, MN 65
   57     30:41   8:13.8   1930  Matt Lysne, Falcon Heights, MN           44
   58     30:56   8:17.8   1941  Mike Nixon, Maple Plain, MN              41
   59     30:59   8:18.6   1925  Robert Leduc, St Paul, MN                49
   60     31:20   8:24.3   1909  Jim Graupner, Lake Elmo, MN              70
   61     31:22   8:24.8   2013  Brian Foy, Bloomington, MN               49
   62     31:42   8:30.2   2011  David Helm, Oakpale, MN                  46
   63     31:52   8:32.8   1912  Wayne Grundstrom, White Bear Lake, MN    68
   64     32:09   8:37.4   1892  Jim Clark, Rockford, MN                  47
   65     32:18   8:39.8   2024  David Schreiber, St. Paul, MN            68
   66     32:21   8:40.6   1977  David Wasson, Falcon Heights, MN         56
   67     32:25   8:41.7   2015  David Lund, Bloomington, MN              54
   68     32:37   8:44.9   1940  Jim Morrell, St Paul, MN                 61
   69     33:06   8:52.7   1951  Norm Purrington, Lake Elmo, MN           71
   70     33:16   8:55.4   1932  Stephen Maupin, St Louis Park, MN        63
   71     35:23   9:29.4   1916  Jim Holovnia, Edina, MN                  50
   72     35:40   9:34.0   1964  Patrick Sauter, St Paul, MN              65
   73     36:19   9:44.5   2027  Rick Recker, Minneapolis, MN             70
   74     36:20   9:44.7   1893  Tom Couillard, White Bear Lake, MN       65
   75     36:27   9:46.6   2008  John Kvasnicka, Mahtomedi, MN            54
   76     36:50   9:52.8   1959  Patrick Ryan, Burnsville, MN             66
   77     36:57   9:54.7   1966  Kevin Schooler, Plymouth, MN             43
   78     37:10   9:58.1   1972  Dale Studer, St Paul, MN                 54
   79     37:25  10:02.2   1938  Paul Montain, Lino Lakes, MN             60
   80     37:29  10:03.2   2003  Dan Rathbun, Wayzata, MN                 45
   81     38:24  10:18.0   1961  Marius Rygg, Fargo, ND                   49
   82     38:44  10:23.4   2023  Phil Erickson, St. Paul, MN              74
   83     38:49  10:24.7   2018  Greg Weyandt, St. Paul, MN               65
   84     41:58  11:15.4   1950  Joseph Plumbo, Maplewood, MN             67
   85     42:46  11:28.3   1903  Douglas Erbeck, Crystal, MN              79

Female

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     23:01   6:10.4   1956  Lauren Rice, Minneapolis, MN             23
    2     23:13   6:13.6   1889  Emily Castanias, Minneapolis, MN         18
    3     23:18   6:15.0   1968  Alison Smyth, Minneapolis, MN            24
    4     23:22   6:16.1   1942  Patty O'Brien, Maplewood, MN             18
    5     23:45   6:22.2   1876  Courtney Alama, Minneapolis, MN          18
    6     23:54   6:24.6   1974  Stacer Theracer, Minneapolis, MN         21
    7     23:57   6:25.4   1882  Margot Branigan, St Paul, MN             26
    8     23:57   6:25.4   1902  Molly Eastman, Minneapolis, MN           18
    9     24:04   6:27.3   1970  Teresa Stanley, Northfield, MN           32
   10     24:06   6:27.9   1921  Marnie Kinnaird, Minneapolis, MN         22
   11     24:10   6:28.9   1887  Melissa Cabak, Plymouth, MN              20
   12     24:13   6:29.7   1948  Chelsea Pettit, Minneapolis, MN          23
   13     24:18   6:31.1   1983  Andie  Zeman, Minneapolis, MN            21
   14     24:19   6:31.3   1955  Rebecca Rethwisch, Minneapolis, MN       21
   15     24:24   6:32.7   1936  Heather Meyers-Wimer, Hudson, WI         36
   16     24:28   6:33.8   1967  Delaney Sinnen, Minneapolis, MN          18
   17     24:29   6:34.0   1926  Emma Lee, St Paul, MN                    23
   18     24:32   6:34.8   1944  Naomi Ollila, Minneapolis, MN            19
   19     24:33   6:35.1   1905  Anne Ferguson, Minneapolis, MN           22
   20     24:39   6:36.7   1877  Megan Bailey, Minneapolis, MN            21
   21     25:01   6:42.6   1978  Violet Weibel, Minneapolis, MN           20
   22     25:27   6:49.6   1945  Maricia Pacheco, Minneapolis, MN         18
   23     25:37   6:52.3   1984  Carrie Hinners, St. Louis Park, MN       28
   24     25:44   6:54.1   2002  Nell Adams, Minneapolis, MN              26
   25     26:07   7:00.3   1969  Bonnie Sons, Shorewood, MN               49
   26     26:13   7:01.9   1943  Laurel Ohm, St Paul, MN                  25
   27     26:15   7:02.5   1883  Madeline Brighouse Glueck, Minneapolis,  18
   28     26:26   7:05.4   2025  Rasa Troup, Minneapolis, MN              37
   29     27:13   7:18.0   1897  Calla Dexheimer, River Falls, WI         13
   30     27:42   7:25.8   1954  Emily Renner, Lauderdale, MN             25
   31     27:51   7:28.2   1908  Danielle Gordanier, St Paul, MN          43
   32     28:05   7:32.0   1980  Andriette Wickstrom, Storm Lake, IA      59
   33     28:40   7:41.3   1933  Corey McClay, St Louis Park, MN          32
   34     29:28   7:54.2   1929  Karis Lysne, Falcon Heights, MN          41
   35     29:47   7:59.3   1976  Ann Wasson, Falcon Hts, MN               53
   36     30:07   8:04.7   1952  Lisa Raetz, St  Paul, MN                 29
   37     30:15   8:06.8   1979  Jen Weyandt, Minneapolis, MN             37
   38     30:51   8:16.5   1891  Grace Clark, Rockford, MN                13
   39     31:03   8:19.7   1884  Maura Brink, Falcon Hts, MN              36
   40     31:39   8:29.4   1896  Christy DeSmith, Minneapolis, MN         38
   41     32:20   8:40.4   1918  Ariel Kendall, Minneapolis, MN           25
   42     32:29   8:42.8   2010  Perry McGahn, Savage, MN                 55
   43     32:50   8:48.4   1975  Morgan Vlkancic, St Paul, MN             20
   44     33:13   8:54.6   1923  Nissa Larson, Robbinsdale, MN            36
   45     34:23   9:13.3   2026  Patricia Baker, Inver Grove Heights, MN  39
   46     34:49   9:20.3   1947  Alina Perez-Campos, Edina, MN            49
   47     34:49   9:20.3   1885  Barb Buenz, Edina, MN                    48
   48     35:23   9:29.4   1917  Kristen Holovnia, Edina, MN              46
   49     35:43   9:34.8   1919  Jessica Kendall, Minneapolis, MN         25
   50     35:46   9:35.6   2004  Linda Evert, Circle Pines, MN            46
   51     36:24   9:45.8   1971  Mari Steinbach, Minneapolis, MN          51
   52     37:14   9:59.2   1987  Julie Swenson, Big Lake, MN              60
   53     38:16  10:15.8   1913  Rosemary Harnly, Red Wing, MN            68
   54     38:24  10:18.0   1960  Lisa Rygg, Fargo, ND                     49
   55     38:30  10:19.6   1895  Sandra Dalquist, Rochester, MN           74
   56     38:36  10:21.2   1939  Amy Morrell, St Paul, MN                 47
   57     38:36  10:21.2   1973  Teresa Studer, St  Paul, MN              51
   58     41:46  11:12.2   1894  Judy Cronen, Lakeville, MN               74
   59     43:29  11:39.8   2009  Carol Klitzke, Maple Grove, MN           67
   60     45:06  12:05.8   1962  Shirin Saadat, St Paul, MN               50
   61     45:06  12:05.8   1880  Ingrid Blair, Hudson, WI                 50
   62     46:52  12:34.2   1988  Noelle Racette, Minneapolis, MN          46

Division: M20-24

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     19:49   5:19.0   1920  Jeremy Kieser, St Paul, MN               24
    2     20:08   5:24.0   1937  Marty Mitchell, St Louis Park, MN        23
    3     20:13   5:25.4   1992  Jacob Smith, Minneapolis, MN             23
    4     20:17   5:26.4   1958  Brendan Ruter, St Paul, MN               23
    5     20:45   5:33.9   1953  Joe Renier, Minneapolis, MN              22
    6     22:14   5:57.8   1906  Ethan Genteman, Edina, MN                24
    7     22:33   6:02.9   1963  Marco Santos, Northfield, MN             24
    8     22:58   6:09.6   1949  Ryan Pewowaruk, Minneapolis, MN          20
    9     23:50   6:23.6   1985  Bennett Henderson, Minneapolis, MN       24
   10     24:48   6:39.1   2006  Jeremy Reichenberger, Minneapolis, MN    23
   11     24:53   6:40.5   2014  Mathieu Froment, Minneapolis, MN         22

Division: F20-24

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     23:01   6:10.4   1956  Lauren Rice, Minneapolis, MN             23
    2     23:18   6:15.0   1968  Alison Smyth, Minneapolis, MN            24
    3     23:54   6:24.6   1974  Stacer Theracer, Minneapolis, MN         21
    4     24:06   6:27.9   1921  Marnie Kinnaird, Minneapolis, MN         22
    5     24:10   6:28.9   1887  Melissa Cabak, Plymouth, MN              20
    6     24:13   6:29.7   1948  Chelsea Pettit, Minneapolis, MN          23
    7     24:18   6:31.1   1983  Andie  Zeman, Minneapolis, MN            21
    8     24:19   6:31.3   1955  Rebecca Rethwisch, Minneapolis, MN       21
    9     24:29   6:34.0   1926  Emma Lee, St Paul, MN                    23
   10     24:33   6:35.1   1905  Anne Ferguson, Minneapolis, MN           22
   11     24:39   6:36.7   1877  Megan Bailey, Minneapolis, MN            21
   12     25:01   6:42.6   1978  Violet Weibel, Minneapolis, MN           20
   13     32:50   8:48.4   1975  Morgan Vlkancic, St Paul, MN             20

Division: M25-29

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     19:13   5:09.5   1911  Dan Greeno, Richfield, MN                26
    2     19:55   5:20.5   1881  Matthew Boumeester, St Paul, MN          27
    3     19:58   5:21.3   2001  Max Renner, Minneapolis, MN              26
    4     20:34   5:31.0   1946  Patrick Parish, Minneapolis, MN          29
    5     20:46   5:34.2   1924  John Leaf, Minneapolis, MN               27
    6     21:27   5:45.2   1934  Declan McDonnell, Minneapolis, MN        25
    7     22:03   5:54.9   1997  Nicholas Peterson, Otsego, MN            25
    8     25:11   6:45.3   2019  Jain Anurag, Minneapolis, MN             27

Division: F25-29

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     23:57   6:25.4   1882  Margot Branigan, St Paul, MN             26
    2     25:37   6:52.3   1984  Carrie Hinners, St. Louis Park, MN       28
    3     25:44   6:54.1   2002  Nell Adams, Minneapolis, MN              26
    4     26:13   7:01.9   1943  Laurel Ohm, St Paul, MN                  25
    5     27:42   7:25.8   1954  Emily Renner, Lauderdale, MN             25
    6     30:07   8:04.7   1952  Lisa Raetz, St  Paul, MN                 29
    7     32:20   8:40.4   1918  Ariel Kendall, Minneapolis, MN           25
    8     35:43   9:34.8   1919  Jessica Kendall, Minneapolis, MN         25

Division: M30-34

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     21:17   5:42.5   1935  Ben Merchant, Minneapolis, MN            34
    2     21:58   5:53.5   1878  Aaron Beaber, Minneapolis, MN            31
    3     22:29   6:01.8   1931  Michael Mack, St Paul, MN                34
    4     22:32   6:02.6   1910  Neal Graves, St Paul, MN                 31
    5     23:30   6:18.2   1995  Brett Guy, St. Paul, MN                  31
    6     23:32   6:18.7   1996  Dave Loken, Minneapolis, MN              32
    7     23:33   6:19.0   2000  Kevin Gale, Brooklyn Park, MN            30
    8     25:30   6:50.4   2021  William Severud, St. Paul, MN            34
    9     25:32   6:50.9   1927  Nathan Lodermeier, Minneapolis, MN       31
   10     27:41   7:25.5   2017  Joe Briggs, St. Louis Park               31

Division: F30-34

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     24:04   6:27.3   1970  Teresa Stanley, Northfield, MN           32
    2     28:40   7:41.3   1933  Corey McClay, St Louis Park, MN          32

Division: M35-39

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     23:48   6:23.0   1890  Steve Christopher, Minneapolis, MN       35
    2     26:08   7:00.6   2016  Josh Kuhnke, St. Paul, MN                36
    3     26:30   7:06.5   1957  Sam Rush, Minnetonka, MN                 35
    4     27:17   7:19.1   1898  Mike Dexheimer, River Falls, WI          38
    5     34:23   9:13.3   2026  Patricia Baker, Inver Grove Heights, MN  39

Division: F35-39

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     24:24   6:32.7   1936  Heather Meyers-Wimer, Hudson, WI         36
    2     26:26   7:05.4   2025  Rasa Troup, Minneapolis, MN              37
    3     30:15   8:06.8   1979  Jen Weyandt, Minneapolis, MN             37
    4     31:03   8:19.7   1884  Maura Brink, Falcon Hts, MN              36
    5     31:39   8:29.4   1896  Christy DeSmith, Minneapolis, MN         38
    6     33:13   8:54.6   1923  Nissa Larson, Robbinsdale, MN            36

Division: M40-44

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     24:41   6:37.2   1886  Gerald Butler, Lakeville, MN             43
    2     30:41   8:13.8   1930  Matt Lysne, Falcon Heights, MN           44
    3     30:56   8:17.8   1941  Mike Nixon, Maple Plain, MN              41
    4     36:57   9:54.7   1966  Kevin Schooler, Plymouth, MN             43

Division: F40-44

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     27:51   7:28.2   1908  Danielle Gordanier, St Paul, MN          43
    2     29:28   7:54.2   1929  Karis Lysne, Falcon Heights, MN          41

Division: M45-49

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     23:40   6:20.9   1990  Brian Lundberg, Edina, MN                48
    2     25:30   6:50.4   2020  Tom Neufeld, Minneapolis, MN             49
    3     26:50   7:11.8   2022  Tom Ruen, Columbia Heights, MN           46
    4     29:12   7:49.9   1904  John Falvey, Lake City, MN               48
    5     30:59   8:18.6   1925  Robert Leduc, St Paul, MN                49
    6     31:22   8:24.8   2013  Brian Foy, Bloomington, MN               49
    7     31:42   8:30.2   2011  David Helm, Oakpale, MN                  46
    8     32:09   8:37.4   1892  Jim Clark, Rockford, MN                  47
    9     37:29  10:03.2   2003  Dan Rathbun, Wayzata, MN                 45
   10     38:24  10:18.0   1961  Marius Rygg, Fargo, ND                   49

Division: F45-49

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     26:07   7:00.3   1969  Bonnie Sons, Shorewood, MN               49
    2     34:49   9:20.3   1947  Alina Perez-Campos, Edina, MN            49
    3     34:49   9:20.3   1885  Barb Buenz, Edina, MN                    48
    4     35:23   9:29.4   1917  Kristen Holovnia, Edina, MN              46
    5     35:46   9:35.6   2004  Linda Evert, Circle Pines, MN            46
    6     38:24  10:18.0   1960  Lisa Rygg, Fargo, ND                     49
    7     38:36  10:21.2   1939  Amy Morrell, St Paul, MN                 47
    8     46:52  12:34.2   1988  Noelle Racette, Minneapolis, MN          46

Division: M50-54

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     22:43   6:05.6   1879  Patrick Billig, Roseville, MN            52
    2     23:38   6:20.3   1989  Robert Economy, Victoria, MN             50
    3     24:49   6:39.4   1998  Kirt Goetzke, Plymouth, MN               53
    4     27:57   7:29.8   1915  Dave Henry, Edina, MN                    50
    5     28:50   7:44.0   1888  Jon Carlson, South St Paul, MN           50
    6     32:25   8:41.7   2015  David Lund, Bloomington, MN              54
    7     35:23   9:29.4   1916  Jim Holovnia, Edina, MN                  50
    8     36:27   9:46.6   2008  John Kvasnicka, Mahtomedi, MN            54
    9     37:10   9:58.1   1972  Dale Studer, St Paul, MN                 54

Division: F50-54

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     29:47   7:59.3   1976  Ann Wasson, Falcon Hts, MN               53
    2     36:24   9:45.8   1971  Mari Steinbach, Minneapolis, MN          51
    3     38:36  10:21.2   1973  Teresa Studer, St  Paul, MN              51
    4     45:06  12:05.8   1962  Shirin Saadat, St Paul, MN               50
    5     45:06  12:05.8   1880  Ingrid Blair, Hudson, WI                 50

Division: M55-59

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     24:56   6:41.3   1993  Paolo Gianni, Minnetonka, MN             55
    2     29:23   7:52.9   1901  Paul Duncan, St Paul, MN                 55
    3     29:55   8:01.5   1991  Jeff Holmbeck, MN                        57
    4     30:32   8:11.4   2005  Wayne Komarek, Circle Pines, MN          55
    5     32:21   8:40.6   1977  David Wasson, Falcon Heights, MN         56
    6     32:29   8:42.8   2010  Perry McGahn, Savage, MN                 55

Division: F55-59

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     28:05   7:32.0   1980  Andriette Wickstrom, Storm Lake, IA      59

Division: M60-64

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     26:37   7:08.4   1999  Jeff Farmer, Golden Valley, MN           61
    2     26:40   7:09.2   1994  Bjornberg Michael, Minneapolis, MN       60
    3     27:45   7:26.6   1986  Bryan Swenson, Big Lake, MN              60
    4     30:25   8:09.5   1982  Tim Zbikowski, Maple Grove, MN           62
    5     32:37   8:44.9   1940  Jim Morrell, St Paul, MN                 61
    6     33:16   8:55.4   1932  Stephen Maupin, St Louis Park, MN        63
    7     37:25  10:02.2   1938  Paul Montain, Lino Lakes, MN             60

Division: F60-64

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     37:14   9:59.2   1987  Julie Swenson, Big Lake, MN              60

Division: M65+

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     30:37   8:12.7   2012  Arland Braaten-Leearland, Northfield, MN 65
    2     31:20   8:24.3   1909  Jim Graupner, Lake Elmo, MN              70
    3     31:52   8:32.8   1912  Wayne Grundstrom, White Bear Lake, MN    68
    4     32:18   8:39.8   2024  David Schreiber, St. Paul, MN            68
    5     33:06   8:52.7   1951  Norm Purrington, Lake Elmo, MN           71
    6     35:40   9:34.0   1964  Patrick Sauter, St Paul, MN              65
    7     36:19   9:44.5   2027  Rick Recker, Minneapolis, MN             70
    8     36:20   9:44.7   1893  Tom Couillard, White Bear Lake, MN       65
    9     36:50   9:52.8   1959  Patrick Ryan, Burnsville, MN             66
   10     38:44  10:23.4   2023  Phil Erickson, St. Paul, MN              74
   11     38:49  10:24.7   2018  Greg Weyandt, St. Paul, MN               65
   12     41:58  11:15.4   1950  Joseph Plumbo, Maplewood, MN             67
   13     42:46  11:28.3   1903  Douglas Erbeck, Crystal, MN              79

Division: F65+

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     38:16  10:15.8   1913  Rosemary Harnly, Red Wing, MN            68
    2     38:30  10:19.6   1895  Sandra Dalquist, Rochester, MN           74
    3     41:46  11:12.2   1894  Judy Cronen, Lakeville, MN               74
    4     43:29  11:39.8   2009  Carol Klitzke, Maple Grove, MN           67

Division: M0-14

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     23:59   6:26.0   1981  Cale Wimer, Hudson, WI                   13
    2     26:16   7:02.7   1928  Noah Lundeen, Hudon, WI                  13

Division: F0-14

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     27:13   7:18.0   1897  Calla Dexheimer, River Falls, WI         13
    2     30:51   8:16.5   1891  Grace Clark, Rockford, MN                13

Division: F15-19

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     23:13   6:13.6   1889  Emily Castanias, Minneapolis, MN         18
    2     23:22   6:16.1   1942  Patty O'Brien, Maplewood, MN             18
    3     23:45   6:22.2   1876  Courtney Alama, Minneapolis, MN          18
    4     23:57   6:25.4   1902  Molly Eastman, Minneapolis, MN           18
    5     24:28   6:33.8   1967  Delaney Sinnen, Minneapolis, MN          18
    6     24:32   6:34.8   1944  Naomi Ollila, Minneapolis, MN            19
    7     25:27   6:49.6   1945  Maricia Pacheco, Minneapolis, MN         18
    8     26:15   7:02.5   1883  Madeline Brighouse Glueck, Minneapolis,  18

Division: M15-19

Place    Time     Pace     Bib#                Name/City                 Age 
    1     22:21   5:59.7   1907  Jared Genteman, Minneapolis, MN          19
    2     26:13   7:01.9   2007  Eric Kvasnicka, Mahtomedi                16

Timing and scoring with PocketTimer Pro for iPad
from Stevens Creek Software

Sunday, October 19, 2014

Rocky's Run set for Saturday, November 8

Register today for Rocky's Run!

Rocky's Run will be held on Saturday, November 8. The 6K run begins at 10:30 AM.

The event is a cross country race on the University of Minnesota Golf Course in St. Paul. Rocky Racette was an All-American in track and cross country at the U of M, winning the Big Ten and Drake Relays 5000-meter titles. She died in an auto accident on October 17, 1981. The race is being staged by the many members of the running community who knew and loved her, and is open to the public.

The 6K course loops around the U of M Les Bolstad Golf Course, 2275 Larpenteur Ave W, St Paul, MN 55113.

The terrain is rolling grass with many turns. It is accurately measured, and spikes are permitted. Experience running on grass will help on this course.

The registration fee is $10 for age 19 and under and $20 for age 20 and over. Race day registration is available with a $5 surcharge.

Click here to register today!

Sunday, March 23, 2014

The results are in for IRISH RUN Saint Paul

A cool but sunny day greeted runners and walkers for the 42nd edition of IRISH RUN Saint Paul. Complete results are now posted.

8K

5K

Wednesday, March 19, 2014

Sneak Preview of the IRISH RUN Saint Paul Shirt

Here's a sneak peak of the IRISH RUN Saint Paul wicking shirt. It is silver/grey and available in men's, women's and youth sizes.

Add one to your wardrobe by registering today!

Already have all the shirts you need? You may opt out, and save $5 off your entry fee.

IRISH RUN Saint Paul
www.TSLevents.com

Saint Paul Mom's On the Run Bring Team to IRISH RUN Saint Paul


Katie Keenan is the organizer of the Saint Paul Mom's On the Run group. This year she's bringing a team to IRISH RUN Saint Paul. The Sporting Life caught up with her recently to find out more about her group.






TSL How did you first become involved in Mom’s on the Run? 
KK After I had my third daughter, I was looking for a way to use my skills as a runner and teacher.  I googled "running groups for women" and came across Moms on the Run.  There was no group in Saint Paul at the time.  They opened a group at Como and I coached for a year.  I loved it so much, that I decided to purchase the Como franchise and open another one in Highland Park.  It has been a lot of fun!

TSL When did you become the Saint Paul Mom’s on the Run coordinator?  
KK This will be my third year as head coach and my second year as the franchise owner of both Como and Highland.

TSL How many people are in your group? 
KK I had 60 women between the two groups last year and am continuing to grow.

TSL When and where do you meet? 
KK We will meet on Tuesday and Sunday evenings from 6:30 -7:30 PM at Lake Como and on Wednesday's from 6:30-7:30 PM and Sunday's from 4:00-5:00 PM along the river in Highland Park (across from the FORD plant).  I also offer a distance training night on Thursday's at 6:30 PM (location varies depending on the length of the run)

TSL What do you do? 
KK We are an interval training program for all levels....from non-runners to experienced runners.  I have coaches for all levels. We focus on injury prevention, accountability and FUN!  There is a strength training component at all interval classes and we stretch as a group.  There are opportunities for races, as well as social events throughout the year!

TSL Who can join? 
KK Any woman.  We have women in their 20's as well as women in their 60's.  You do not have to be a mom, but children are welcome in a jogging stroller.  Older children can ride their bikes or scooters as well!

TSL How do people join? 

Packet pickup for IRISH RUN Saint Paul: Saturday or Race Day

You've already registered, and now you want to pick up your packet. We're offering convenient early packet pickup to save you time on race day.

Early pickup is on Saturday, March 22 at O'Gara's Bar and Grill, Selby and Snelling in St Paul from 10:30 AM to 3:30 PM. You will receive your bib number and optional wicking T-shirt. Please print out your registration confirmation to aid in packet pickup. You may pick up packets for other people as long as they have given you permission.

Race Day packet pickup is on Sunday, March 23 at Ramsey Middle School, 1700 Summit Ave in St Paul, beginning at 10:30 AM. You will receive your bib number and optional wicking T-shirt.

Your finisher bonus, a special Sports Pack, will be given to you at the finish line.